روش های غلبه بر استرس در کسب و کار

افرادی که در کسب و کارهای نوپا و کارآفرینی فعال هستند همواره سطح بالایی از استرس را تجربه میکنند. راه حل مقابله چیست؟ با سایت مدیران اویپ همراه شوید.

در دنیای امروز به طور کلی استرس بخش جدایی ناپذیری از زندگی است، با اینحال در بسیاری از زمینه ها و فعالیت ها شدت و ماهیت این استرس و نگرانی افزایش میابد. کارآفرینی یکی از همین موارد است و معمولا افراد فعال در این زمینه سطح بالایی از استرس را تجربه میکنند که میتواند در دراز مدت علاوه بر مشکلات کاری موجب مشکلات فکری و جسمی نیز شود. بررسی ها نشان میدهند که در آمریکا میزان استرس موجود در میان مشاغل و کسب و کارهای نو بسیار بالاست است و در نتیجه روانشناسان و افراد فعال در حوزه ی مربوط به استرس کاری 6 روش برای کنترل و کاهش استرس ارائه کرده اند که میتواند کمک بسیاری به افراد فعال در این زمینه کند.

1- استراحت مغزی

مغز انسان طوری طراحی شده است که مسائل مهم و حساس را برای مدتی طولانی حفظ کند. این خاصیت نعمتی بزرگ است اما اگر به مرور شدت بگیرد و تبدیل به یک وسواس شود میتواند موجب استرس شدید و حتی افسردگی گردد. پیشنهاد روانشناسان این است: هر نکته ی مهم و حساسی به ذهنتان میرسد یادداشت کند. تمام مسائل مهم و حساسی که میتواند موجب کاهش بازده کاری شما شود را یادداشت کرده و هر روزه و در ساعتی خاص مدتی به آنها فکر کرده و سعی کنید راه حل خاصی برای آنها بیابید و پس از اتمام این زمان دیگر به این مسائل فکر نکنید. این کار در ابتدا سخت است اما پس از مدتی مغز به حالت شرطی درآمده و میتواند انرژی شما را چندین برابر کند.

2- مدیتیشن

مدیتیشن میتواند موجب افزایش آرامش فکری و جسمی شما شود. موسسات بزرگی در دنیا از مدیتییشن برای کاهش استرس در کارمندان خود استفاده میکنند. مدیتیشن سال هاست راه خود را به بسیاری از مشاغل پر استرس باز کرده است. برای مثال شرکت های خصوصی فعال در حوزه ی بورس در آمریکا ساعاتی از هفته را به مدیتیشن میگذراند و بررسی ها نشان میدهند که این کار موجب افزایش انرژی کاملا مشخصی در کارمندان شده است.

3- دید خود را تغییر دهید

اگر احساس میکنید که حتی برای کوچکترین مسائل نیز دچار استرس میشوید پیش از هر کاری باید طرز فکر و دید خود را به مسائل تغییر دهید. در حل این مشکل استفاده از روانشانس نیز میتواند کمک بسزایی به شما کند. فراموش نکنید که استرس علاوه بر بیمار کردن شما موجب کاهش شدید انرژی و راندمان نیز خواهد شد.

4- نیمه ی پر را هم ببینید

اگر تنها به مشکلات و نیمه ی خالی لیوانِ کسب و کار خود نگاه کنید به مرور دچار بد بینی و ناامیدی خواهید شد. سعی کنید هر از چند گاهی و پس از یک موفقیت حتی کوچک جشن بگیرید. نگاه کردن به نیمه ی پر لیوان و درک مشکلات به شکلی منطقی و درست میتواند کمک بزرگی به شما کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که چنین رفتاری به معنای فراموش کردن مشکلات نخواهد بود بلکه میتواند روحیه ای بسیار آرام و در عین حال تلاشگر به شما ببخشد.

5- ساده سازی کنید

ساده کردن مشکلات بهترین راه برای یافتن حل آنهاست. اگر مغز و فکر خود را با مشکلات بسیار پیچیده مشغول کنید در واقع در حال اتلاف انرژی خود هستید و دلیل این مسئله این نکته است که تقریبا در تمام موارد یک مشکل پیچیده شاکله ای از مسائل بسیار ساده تر دارد. استرس ناشی از فکر کردن به یک مشکل سخت و عجیب و غریب در حالی که میتواند به مشکلی ساده تر تبدیل شود مسئله ای است که باید به فکر حل آن باشید.

برای اینکار از فکر تیمی استفاده کنید و سعی کنید مشکلات را از دیدگاهی متفاوت بررسی کنید.

6- عمل کنید

پس از اجرای نکات گفته شده باید به فکر عمل کردن باشید. منظور از عمل کردن اقدام مستقیم برای حل مشکلات و نقص هاست و این کار باید با دقت و ریز بینی خاصی اجرا شود. عمل کردن و به طور کلی اقدام کردن موجب افزایش اعتماد به نفس و احساس قدرت خواهد شد که میتواند کاهش استرس را به همراه داشته باشد.

در اقدام عملی در حل مشکلات برای خود استراتژی های خاصی را ترسیم کرده و بر اساس آنها مسیر را طی کنید. این کار میتواند کمک بزرگی به شما در حل مشکلات آینده کرده و همچنین تجربه ای گرانبها باشد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *