استراتژی های لازم برای افزایش بهره وری روزانه

استراتژِ موفقیت کسب و کار

داشتن یک استراتژی و برنامه ی منظم اساس و پایه ی موفقیت و نظم در یک فعالیت است. در این مطلب استراتژی لازم برای افزایش بهره وری روزانه را بررسی میکنیم. با سایت مدیران اویپ همراه شوید.

اگر کمی تحقیق کنید متوجه میشوید که برترین مدیران و کارآفرینان دنیا برنامه ای کاملا مشخص و استراتژی هایی برنامه ریزی شده و دقیق دارند که علاوه بر افزایش نظم کاری آنها از هدر رفتن وقت نیز جلوگیری میکند. چنین برنامه ریزی های دقیقی خصوصا اگر به شکل روزانه انجام شوند میتوانند نظم و توان فوق العاده ای به تک تک ساعت های شما ببخشند.

“اندی گرو” مدیر عامل قبلی کمپانی اینتل برای مدتی بیش از 15 سال استراتژی و برنامه ی روزانه ی دقیقی را دنبال میکرد که بر اساس آن هر روز ساعت 8 صبح سرکار حاضر میشد. در این استراتژی روزانه حتی زمان غذا خوردن و استراحت کردن نیز مشخص بود و پس از مدتی عادت کردن به چنین برنامه ای میتواند بزرگترین برگ برنده ی شما باشد. به عنوان یک مدیر و کارآفرین باید این توان را داشته باشید که اهمیت و توانایی چنین استراتژی مهمی را به همکاران خود نیز منتقل کنید. اگر بتوانید کاری کنید که همه ی افراد حاضر در کسب و کار شما چنین استراتژی دقیقی  را رعایت کنند به مرور متوجه توان پیش برنده و فوق العاده ی آن خواهید شد.

در ادامه ی مطلب به مواردی مهم در استراتژی لازم در افزایش بهره وری روزانه خواهیم پرداخت.

1- تمرکز راهبردی داشته باشید

در دنیای امروز دلایل بسیاری برای برهم خوردن تمرکز وجود دارد. مقدار بسیار زیادی از این حواس پرتی و عدم تمرکز از وسائلی مانند گوشی ها و لب تاپ ها سرازیر میشوند و تعدادی دیگر مسائلی ذهنی اند، مانند زمانی که به شکل ناخودآگاه مدت ها به مسئله ای کاملا بی ربط و نامربوط فکر میکنید.

برای داشتن تمرکز راهبردی باید تمام این ابزار و تفکرات نامربوط را در زمان کار از خود دور کنید. در کسب و کار مدرن هر لحظه سرنوشت ساز است و اگر تمرکز خود را هر چند دقیقه یک بار برای چک کردن یک سایت و دیدن لایک ها و مطالب دیگر هدر دهید بزرگترین قربانی خود شما خواهید بود.

از همین امروز و زمانی که مشغول کارید تمام ابزاری که میتوانند موجب حواس پرتی شما شوند را از خود دور کنید. این کار در ابتدا کمی سخت خواهد بود اما پس از مدتی براحتی به آن عادت خواهید کرد. فراموش نکیند که زمان بسیاری برای چک کردن این مطالب دارید اما زمان کاری شما دیگر به شما بازنخواهد گشت.

چیزی که ما را تعریف میکند، عادت های ماست

2- به شکل کوتاه و متوالی استراحت کنید

اکر کسب و کار و شغل شما به شکلی است که باید مدتی طولانی کار کنید بهترین روش برای افزایش انرژی و تمرکز استراحت های کوتاه مدت و متوالی است. امروزه ثابت شده است که استراحت های طولانی مدت برخلاف تصور عمومی میتواند موجب کاهش حس کار و تمرکز شود.

بهترین روش فعلی که توسط بررسی های دقیق معرفی شده کار یک ساعته و 10 دقیقه استراحت است که علاوه بر افزایش تمرکز میتواند موجب بازگشت انرژی نیز گردد. نکته ی مهم در استراحت ها این است که باید سعی کرد در زمان های استراحت انرژی مصرف شده را بازگرداند و این کار با دراز کشیدن و یا نوشیدن مقداری آب و نوشیدنی ممکن است، پس سعی کنید حتی در زمان استراحت خود نیز به سرغ گوشی نروید و این کار را به انتهای روز کاری بیاندازید.

استراتژی های لازم برای افزایش بهره وروی روزانه
استراتژی های لازم برای افزایش بهره وروی روزانه

3- روی میز کار ناهار نخورید

بررسی های موسسه ی آمار دانشگاه ییل نشان میدهد که بیش از نیمی از مردم آمریکا در همان میز کار غذا میخوردند. بسیاری فکر میکنند که خوردن و کار کردن میتواند انرژی آنها را ذخیره کرده و از هدر رفتن زمان نیز جلوگیری کند اما حقیقت چیز دیگری است. غذا خوردن مسئله ای بسیار مهم در زندگی است و نباید آنرا در محل کار و جایی که بیشترین انرژی شما مصرف میشود انجام داد. استراتژی مهم در این زمینه انجام دادن هر کاری در زمان و مکان مناسب خود است. غذای خود را در محل سرو غذا و در آرامش کامل بخورید. میز کار باید محل فعالیت فکری شما باشد نه محل ریخت و پاش غذا و شکم!.

4- گاهی باید رها شوی!

به عنوان یک انسان نباید از خود انتظار داشته باشید که همواره ایده ای فوق العاده و راه حلی خاص را در ذهن داشته باشید. حتی با وجود استراتژی های عنوان شده گاهی باید بدون هرگونه پس زمینه ی فکری روی صندلی کار خود نشسته و شروع به کار کنید. چنین کاری باعث میشود که آبشاری از انرژی و ایده های نو پس از مدتی به ذهن شما سرازیر شود. بزرگترین مثال موجود در این زمینه نویسنده ای مانند ارنست همینگوی است. او گاه و بی گاه شروع به نوشتن مطالبی در هم و برهم میکرد و پس از مدتی نوشتن بود که ایده و دیدگاهی نو در ذهنش شکل میگرفت.

پس اگر از خواب بیدار میشوید و احساس میکنید که راه حلی برای مشکلات کاری خود ندارید نگران نشوید، با آرامش به سر کار رفته و شروع به کار کنید و مطمئن باشید پس از مدتی حرکت در تاریکی نور و روشنایی را خواهید یافت.

5- از نظر ذهنی خود را خاموش کنید

بسیاری پس از اتمام روز کاری و بازگشت به منزل باز هم شروع به کار میکنند. حقیقت این است که این کار اشتباهی بزرگ است چرا که شما در حالی که از محیط کاری خود دور شده اید و و انرژی و توان کاهش یافته ای دارید اقدام به کار میکنید. روانشناسان معتقدند که بهترین روش کار در این زمینه به این شکل است که هر آنچه به فکرتان میرسد و آنچه که به نظر میرسد امتحان نکرده اید یادداشت کرده و در روز کاری بعد و در ساعات کاری به اجرای آن بپردازید.

درک این نکته بسیاری ضروری است که هر چیزی جایگاه خود را دارد و نباید این جایگاه ها را با هم ترکیب کرد.

جمع بندی

با استفاده از استراتژی های ذکر شده میتوانید به مرور به کیفیت روزانه زندگی کاری خود اضافه کنید و سعی کنید این سبک را به دیگران نیز منتقل کنید چراکه نظم کاری و استراتژی درست در کار میتواند سرعت پیشرفت و موفقیت گروهی را افزایش دهد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *