فواید شکست خوردن!

فواید شکست

تجربه ی شکست یکی از تلخ ترین تجربیات هر انسان است، با اینحال این مسئله میتواند یک میانبر بزرگ باشد. با سایت مدیران وی ای پی همراه شوید.

موفقیت یعنی رفتن از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن شوق و انگیزه (چرچیل)

یکی از پیشامد های تلخ هر عمل و فعالیتی شکست است و باید قبول کرد که بدون شکست و تجربه ی آن نمیتوان به موفقیت و عمق کاری پی برد. در دنیای کسب و کار شکست میتواند سختی و تلخی بسیار بیشتری را حاصل شود و به همین دلیل بسیاری در همان اولین شکست احساس ناامیدی کرده و کار را رها میکنند.

اما تعدادی دیگر نیز هستند که با وجود این سختی ها و تجربیات تلخ با اعتماد به نفس و قدرتی بیشتر پس از هر شکست دوباره برخاسته و مسیر موفقیت را ادامه میدهند. شاید چنین جملاتی شعاری بنظر برسند اما حقیقت این است که اینگونه نیست و بسیاری از موفق ترین اشخاص و کمپانی های دنیا بارها سخت ترین شکست ها را تجربه کرده اند اما تفاوت بزرگ آنها با بقیه دقیقا در این نکته است که برای این اشخاص شکست به معنای پایان راه نیست بلکه به معنای شروعی دوباره با ذهنی قوی تر است. کمپانی های بزرگی مانند کوکا کولا، آمازون، دل و … بارها شکست را تجربه کرده اند اما هرگز بدلیل تنها یک شکست از هم نپاشیده اند.

خود ماهیت شکست نیز مسئله ای است که افراد موفق و پرتلاش از آن درس میگیرند. 4 مورد از اصلی ترین دلایلی که میتوانید حتی در دوران شکست نیز آینده ای روشن و افقی پراز موفقیت برای خود تصور کنید موارد زیر هستند.

1- شکست اشتباهات ما را عیان میکند

مطمئنا خوش نخواهد گذشت اما اگر میخواهید پیشرفت کنید باید از شکست هایتان درس بگیرید. یکی از نکات بسیار مثبت در شکست خوردن یادگیری این موضوع است که پس از آن میتوانیم بدانیم اشتباه هایمان از کجا بوده و این اشتباهات هرگز تکرار نخواهیم کرد. این مسئله موضوعی واضح است و خصوصا در دنیای کسب و کار بسیار کم پیش می آید که کسی از یک سوراخ دوبار گزیده شود.

اشتباهات و مزایای ان ها

 

2- شکست ما را مجبور میکند که تصمیمات مهمی بگیریم

به عنوان یک مدیر مدبر و با هوش پس از هر شکست باید به آنالیز کارهای خود بپردازید. اگر بدرستی بتوانید اشتباهات و نقص های خود را خصوصا پس از هر افت و عدم کسب موفقیت آنالیز کنید مطمئنا احتمال تکرار آنها تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. شما میتوانید این کار را با استفاده از تیم و گروه خودتان به بهترین شکست ممکن انجام دهید و از آنها بخواهید به شما در راه یافتن مشکلات و جلوگیری از تکرار آنها کمک کنند.

3- شکست ما را مجبور به بهبود میکند

اگر پس از هر شکست به جای ناامیدی از موضع فکری خود عقب نشینی کنیم اراده ای آهنین پیدا خواهیم کرد. اصولا عدم موفقیت احساس ناامیدی را حاصل میشود اما اگر به جای این کار یک قدم از دیدگاه و ایده ی فکری خود عقب تر بگذارید و سعی کنید با بررسی اصولی و درست مشکلات را بیابید پس از مدتی بهبودی بسیار واضح را در کار و شرایط روحی و مالی خود احساس خواهید کرد.

4- شکست خوردن ما را ریسک پذیرتر میکند

قانونی کاملا واضح! شکست خوردن ما را به چریک تبدیل میکند. چریکی که بسیار ریسک پذیر تر شده و از خطر کردن ترسی ندارد و اصولا اگر چنین بی باکی به درستی و در جای خودش به کار برده شود میتواند موفقیت را حاصل شود. مانند هرکار دیگری این موضوع را در نظر داشته باشید که همکاری و بررسی ها تخصصی میتواند کلید موفقیت شما در بازار باشد.

نتیجه اشتباه

 

جمع بندی

به عنوان شخصی که میخواهد پیشرفت کند (در هرزمینه ای) این موضوع را در نظر بگیرید که باید عدم موفقیت و حتی افت شدید را تجربه کنید و بدون چنین مسئله ای نخواهید توانست به رموز و روش های موفقیت برسید. اصولا در دنیای کسب و کار و خصوصا در شرایط فعلی کشورمان عقب نشینی های مالی میتواند بسیار ناراحت کننده باشند اما به عنوان یک انسان و کسی که آخرین ایستگاهش را موفقیت قرار داده باید هر روز این موضوع را تکرار کنید که من حق نا امید شدن را ندارم و خود را واقف بر این موضوع کنید که شکست خوردن جزئی از هرکار است و شما و اولین و آخرین فرد نخواهید بود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *