چگونه بدون مدرک به شغل مورد علاقه ی خود برسیم؟

در دنیای امروز مدرک یکی از ضروریات عمومی برای یافتن شغلی مناسب است با اینحال افراد بسیاری نیز هستند که بدون مدرک خاصی موفق به کسب شغلی مناسب و پردرآمد شده اند. راز این کار در چیست؟ با ما همراه شوید.

حقیقت این است که کمپانی ها و شرکت ها به افرادی با استعداد، علاقه مند و کاردان نیاز بیشتری دارند تا افرادی که تنها برگی کاغذ را با خود حمل میکنند. با وجود اینکه برای بعضی مشاغل خاص نیاز به مدرک تحصیلی و یا تخصصی الزامی است موارد متعدد بسیاری وجود دارند که در آنها میتوان بدون داشتن مدرک استخدام شد. برای مثال بررسی های بخش آمار دانشگاه هاروارد نشان میدهند که در سال 2015 و با وجود اینکه بیش از 67% آگهی های کار منتشر شده مدرک را یکی از ملزومات اصلی خود معرفی کرده بودند تنها 16% از افرادی که موفق به کسب مشاغل شدند مدرک دانشگاهی داشتند و بقیه بدون مدرک مرتبط و یا بدون مدرک موفق به کسب مشاغل مورد نطرشان شده اند.

بدون شک داشتن مدرک کار را در یافتن شغل شما بسیار راحت تر خواهد کرد اما این به معنی ناامید شدن نیست. بسیاری از مدیران شرکت های بزرگ و معتبر معتقدند که پیش از مدرک این اراده، تلاش و قدرت انجام کار گروهی افراد است که برای آنها اهمیت دارد و مدرک در درجات بعدی قرار میگیرد. فراموش نکنید که بسیاری از موفق ترین و حتی ثروتمند ترین افراد دنیا بدون مدرک و تنها با تخصص موفق به ترقی شده اند.

با این وجود 4 مورد اصلی برای افرادی که میخواهند بدون مدرک به شغل مورد علاقه ی برسند وجود دارند که رعایت آنها میتواند کمک بسیاری به شما در این راه کند.

چگونه بدون مدرک به شغل مورد علاقه ی خود برسیم؟
چگونه بدون مدرک به شغل مورد علاقه ی خود برسیم؟

1- خارج از چارچوب فکر کنید

در بسیاری از موارد ممکن است که سابقه ی کاری شما معرف تمام توانایی ها و استعداد هایتان نباشد. بسیاری از افراد هستند که بدون هرگونه مدرک خاصی در کاری بسیار ماهر هستند، برای این افراد تنها ارائه ی سابقه ی کاری و رزومه کافی نیست بلکه باید دیدگاه هایی جدید و نوین در زمینه ی کاری خود ارائه دهند. این کار میتواند بوسیله ی یک وب سایت و یا ژورنال انجام شود و شما با ارائه ی ایده ها و دیدگاه های خود درواقع پیش از انجام مصاحبه خود را به عنوان شخصی خلاق معرفی کرده اید. در بسیاری از شرکت ها و کمپانی ها پس مصاحبه، گروهی مسئول جستجو در مورد شما در اینترنت میشوند. هدف این گروه یافتن نکاتی خاص در مورد شماست که به آنها اطمینان دهد حتی اگر مدرک ندارید خلاق و تلاشگر هستید.

2- مشکلات و نقاط ضعف کمپانی را بررسی کنید

اگر همه چیز در شرکت و کمپانی مورد نظر شما به خوبی پیش میرفت استخدامی برای افراد جدید درکار نبود. پیش از انجام مصاحبه به جستجوی دقیق درمورد مشکلات کمپانی و شرکت مورد نظر خود بپردازید و این مسئله را بدانید که اگر بتوانید گرهی از مشکلات این شرکت ها باز کنید، مدرک نه تنها مهم نیست بلکه دیگر حتی مورد سوال نیز قرار نخواهد گرفت.

در واقع شما باید با یافتن نقاط ضعف شرکت مورد نظر خود سعی به حل آنها کنید. کمپانی های بسیار بزرگی در دنیا خصوصا در زمینه ی اینترنت مانند گوگل سالانه ده ها نفر را به همین شکل استخدام میکنند. جالب است بدانید که در 5 سال اخیر بیش از 100 نفر به همین شکل در گوگل مشغول به کار شده اند و ده ها نفر دیگر نیز به شکل دورکاری برای گوگل کار میکنند که هیچکدام با وجود تخصص بالا مدرک معتبری ندارند. این مورد میتواند در کمپانی های دیگر و در زمینه ی تخصصی شما نیز وجود داشته باشد، پس تا میتواند به دنیال حل نقاط ضعف شرکت مورد نظر باشید.

3- علاقه ی خود را به آموختن نشان دهید

حقیقت بسیار مهمی وجود دارد: شرکت ها و کمپانی ها انسان هایی را میخواهند که چیزی را بدانند و در طول زمان مهارت و توانایی های خود را در آن زمینه افزایش دهند.

“مارک هوپلامازیان” موسس مجموعه هتل های هایات در این مورد میگوید: ما افرادی را استخدام میکنیم که در کار خود مهارت کافی را داشته باشند. برای ما علاقه و عشق به یادگیری مهم ترین مسئله است و اگر شما این دو را به اندازه ی کافی داشته باشید مهم نیست که چه مدرکی دارید. با این علایق میتوانید تا رده های بسیار بالایی ترقی کنید.

بررسی های موسسات آمار نشان میدهند که بسیاری از کمپانی های معتبر و بزرگ دنیا پس از مطالعه ی رزومه، علایق شخصی خصوصا در زمینه یپیشرفت در کار را در رده های بسیار بالاتری نسبت مدرک تحصیلی قرار میدهند.

4- شبکه ای از مهارت مشابه خود را پیدا کنید

پیش از مصاحبه و ارسال رزومه با افرادی که شرایط شما را دارند و در همان موسسه و کمپانی کار میکنند ارتباط برقرار کنید. حتی یک ارتباط کوتاه و چند سوال و جواب ساده میتواند کمک بسیاری به شما در زمینه کمبود ها و نیازهایتان کند.

اگر جلساتی در زمینه ی مشاغل و کارهای مورد نظر شما وجود دارد در آنها شرکت کنید و خود را وارد شبکه ی اجتماعی این مشاغل کنید چراکه هرچه بیشتر درمورد شرایط کمپانی و خودتان بدانید بهتر است. تنها داشتن مدرک به شما احساس و علاقه برای پیشرفت را نخواهد داد و تاریخ بشر گواه این مسئله است.

همانگونه که گفته شد حل مشکلات مهم ترین دلیل شرکت ها برای استخدام افراد جدید است و گفتگوی شکا با اشخاصی که شرایط مشابه شما دارند میتواند کمک بسزایی در بدست آوردن یک دیدگاه کلی از شرکت شود.

در یافتن شغل مورد علاقه ی خود هرگز ناامید نشوید و اطمینان داشته باشید که اگر در راه بهبود توانایی های خود تلاش کنید درنهایت موفق خواهید شد

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *