نقد و تشویق در کار گروهی

تشویق شدن و یا مورد نقد و سرزنش قرار گرفتن در کار گروهی مسئله ای است که میتواند باعث از بین رفتن مفهوم یک کار تیمی پربازده شود. این وضعیت باید چگونه مدیریت شود؟ با ما همراه شوید.

تجربیات بزرگترین و موفق ترین افراد در زمینه های مختلف نشان میدهند که زمانی که در یک کار گروهی کسی نگران نقد شدن و یا در تلاش برای مورد تشویق واقع شدن نیست راندمان و آسایش فکری این گروه به شکلی فوق العاده افزایش می یابد. این مسئله در بسیاری از کتب اصول مدیریت و همینطور در بسیاری از جلسات آموزشی در زمینه کسب و کار و به طور کلی کار گروهی تدریس شده و درمورد آن هشدارهای بسیار زیادی داده میشود.

زمانی که وارد یک کار گروهی میشوید باید پیش از ورود ذهن و دیدگاه های خود را با این جمله هماهنگ کنید که در یک تیم “من” وجود ندارد و هرچه هست “ما” ست.

زمانی که شما یا هر یک از اعضای گروه به جای همفکری و تلاش برای ایجاد یک فکر و نیروی واحد به دریافت تشویقات یا انتشار انرژی منفی و نقد دیگران مشغول شوید مفهوم کار گروهی و تیمی به شکل کلی از هم میپاشد و آنچه باقی میماند هرج مرجی زجر آور است.

یک مدیر و رهبر قوی در چنین شرایطی باید بتواند با قدرت امور را به دست گرفته و حتی اگر لازم شد تمام نقدها و مشکلات را گردن بگیرد تا از هویت و مفهوم گروه و کار گروهی حفاظت کند.

نقد و تشویق در کار گروهی
نقد و تشویق در کار گروهی

در کتاب نقشه ای برای زندگی و قدرت رهبری در این مورد اینگونه آورده شده است:

یک رهبر واقعی و قوی تشویق و انگیزه را به دیگران (کارمندان و همکاران خود) میدهد و تنها در فکر جذب و بررسی نقدها و مشکلات است. اگر در یک کار گروهی و تیمی یکی از افراد ایده ای خوب را مطرح کند علاوه بر تشویق او به شکل فردی و … تمام گروه نیز مورد تشویق قرار میگیرند چراکه باید این موضوع جا بیوفتد که هر ایده ای که از یک تیم خارج میشود در نهایت عصاره ای از تفکر تمام اعضا بوده است.  

باید به این موضوع دقت کرد که چنین رفتاری اگر به شکلی درست مدیریت شود باعث از بین رفتن رقابت نخواهد شد. کار گروهی مسئله ای است که باید به درستی درک شود. اگر قرار بر این است که در کسب و کار شما امور به شکل گروهی پیش رود سعی کنید به عنوان یک مدیر و رهبر کارامد تمام مشکلات را خودتان بر عهده بگیرید و از کارمندان خود بخواهید که به حل مشکلات بپردازند و درصورتی که این کار را به خوبی انجام دادند تشویق شما به هر نحوی میتواند موجب ایجاد یک حس رقابت بسیار دوستانه شود که برایند این رقابت در نهایت کمک به پیشرفت کسب و کارتان خواهد بود.

در همین زمینه در بسیاری از کتب معروف مدیریت و رهبری کمپانی ها و کسب و کارهای نوپا اشارات فراوانی به این مسئله شده است که یک رهبر قوی علاوه بر تقویت حس کار گروهی و همفکری و مشورت در صورتی که شکستی حاصل شود و مشکلاتی حاصل شوند با برعهده ی گرفتن اشتباهات باعث میشود که کارکنان با روحی آسوده و خیالی راحت تر در فکر یافتن راه حل های جدیدی برای رفع مشکلات باشند و در نهایت چنین مسائل به نظر پیش پا افتاده ای هستند که باعث افزایش توان و انرژی یک کار گروهی میشوند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *