9 گام ساده برای موفقیت در مذاکره

اصول-و-فنون-مذاکره-در-قراردادهای-داخلی

 

مذاکره علمی در ضروری در دنیای امروز  است

 امروزه اهمیت مذاکره بر هیچکس پوشیده نیست  برای همین موضوع ۹گام بسیار ساده در مذاکره را برای شما از کتاب تبدیل رویا به ثروت نوشته مایکل مسترسون کارآفرین افسانه ای آورده ایم .

 1. تا جایی که می‌توانید درباره‌ی طرف مذاکره‌تان اطلاعات بگیرید. باید بدانید با چه کسی طرف قرارداد هستید. درضمن، موارد مشترکی با او پیدا کنید. مواردی عمیق‌تر که هر دو، روی آنها توافق دارید.

 2. هدف اصلی‌تان را مشخص کنید. از خودتان بپرسید اگر قرار باشد از این مذاکره فقط به یک نتیجه برسید، می‌خواهید آن نتیجه چه باشد. مطمئن شوید هدف مورد نظرتان معقول و در دسترس است.

 3. دنبال تفاوت های ارزش آفرین باشید. چه چیز منحصر به فرد در رابطه با جایگاه‌تان وجود دارد؟ چه چیز منحصر به فردی در رابطه با جایگاه فرد مقابل‌تان وجود دارد؟ چطور می‌توانید از این تفاوت ها به نفع خودتان استفاده کنید و ارزش جایگاه‌تان را برای هر دوطرف مذاکره بالاتر ببرید

 4. بدترین اتفاق ممکن را در نظر بگیرید. بدترین نتیجه‌ی مذاکره این خواهد بود که کلا به هیچ توافقی نرسید. اگر این امکان را از قبل در نظر داشته باشید و یک گزینه‌ی جایگزین را در نظر بگیرید، دیگر خودتان را مجبور به سازشی نخواهید کرد که سودی برای‌تان نداشته باشد.

                                                             انواع مذاکره        خواندن این مطلب به شما توصیه می شود:

  7 جمله ای که یک رهبر کسب و کار موفق هرگز نمیگوید

 5. با کسانی مذاکره کنید که قبلا ملاقات‌شان کرده باشید. هیچ‌وقت اولین ملاقات‌تان در روز مذاکره نباشد، اگر لازم شد حتی ملاقاتی فقط برای آشنایی ترتیب دهید. این کار، فشار مذاکره را کم می‌کند.

 6. دستور جلسه را مشخص کنید. دستور جلسه باید شامل سرفصل مطالبی باشد که می‌خواهید درباره‌شان صحبت کنید. با داشتن دستور جلسه مطمئن خواهید شد مذاکره از مسیرش خارج نمی‌شود و موارد بی‌ربط مطرح نخواهد شد.

 7. مراقب رفتارتان باشید. طعنه‌زدن بزرگ‌ترین اشتباه در یک مذاکره است؛ حتی اگر طرف مقابل شروع کرده باشد.        اگر مذاکره پر تنش شد، بهترین کار این است که جانب ادب را نگه دارید. گوش کنید. نقطه نظر طرف مقابل‌تان را تایید کنید. بعد، اگر مقدور بود تلاش کنید توافقی کوچک‌تر و کم اهمیت‌تر به دست آورید.

 8. یاد بگیرید چطور از بن‌بست دوری کنید. به نظر من مذاکره وقتی به بن‌بست می‌رسد که دوطرف روی موارد کوچک متمرکز شوند و به علایق مشترک‌شان توجه نکنند. به همین خاطر در مذاکره این که همیشه روی هدف کلی تمرکز کنید، خیلی مهم است.

 9. یاد بگیرید چطور از بن‌بست خارج شوید. وقتی به بن‌بست رسیدید، برای خودتان زمان اضافی بخرید. وقتی برای استراحت بگذارید و سعی کنید ذهن‌تان را خالی کنید. البته قبل از این کار، زمان بازگشت به مذاکره را برای همان‌روز یا روز دیگری در همان هفته، تعیین کنید.

خواندن این مطلب به شما توصیه می شود: شش قدم مهم در هدف گذاری

منبع : کتاب تبدیل رویا به ثروت نوشته مایکل مسترسون – انتشارات نگاه نوین

مدیران وی ای پی >>> ✅ آموزش های خاص برای مدیران خاص

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *