5 روش برای پیشرفت در کسب و کار مدرن

پیشرفت در شغل و کار مورد علاقه میتواند یکی از بزرگترین آرزوهای شخصی هر فرد باشد. اما راه های پیشرفت در کسب و کار مدرن چیست؟ با سایت مدیران اویپ همراه شوید.

یافتن و پیشرفت در شغل مورد علاقه یکی از بزرگترین انگیزه های زندگی هر شخص است. تفاوت بسیاری در انجام دادن کاری که به آن علاقه دارید و کاری که تنها برای درآمد انجام میدهید وجود دارد. در دنیای بزرگ و وسیع امروز این کسب و کار مدرن است که آینده ی شغلی را رقم میزند. در این مشاغل میتوان با توجه به ساختار جدید و متفاوت آن از مشاغل سنتی با سرعت بیشتری به پیشرفت مالی و روحی رسید. در این مشاغل تنها از شما کار خواسته نمیشود بلکه شما باید بتوانید خود و اطرافیانتان را ارتقا دهید و پس از مدتی مانند یک مدیر و شخصی مسئولیت پذیر رفتار کنید، جایی که درآمد در درجات دیگری از اهمیت برای شما قرار میگیرد و آنچه مهم میشود یک انگیزه ی قوی و روحیه ای مثبت است. اما راه های رسیدن به چنین هدف بلندپروازنه ای چست؟

1- افقی روشن برای پیشرفت کاری خود ترسیم کنید

برخلاف چیزی که معمولا میشنویم آمارهای دقیق نشان میدهند که با جود عدم رضایت شغلی بیش از 80% همچنان به کار در شغل خود علاقه دارند. پس از اگر اینگونه است چرا بسیاری به رها کردن شغل خود ترغیب میشوند؟ پاسخ این سوال دلیلی است که بسیاری از خود ما نیز با آن درگیر هستیم، پیشرفت کاری مشخصی را نمیبینیم. در چنین شرایطی و زمانی که شما نیمتوانید در کار خود پیشرفت مشخص و دقیقی داشته باشید رقابت های مالی مابین اعضایی که یک سطح دارند شروع میشود و درنهایت انرژی و توان افراد یه جای مصرف شدن در جایی که لازم است مشغول رقابتی نامعلوم برای درآمد بیشتر میشود و این مسئله پس از مدتی تبدیل به یک عامل فرسایشی و ناامید کننده میگردد.

در کسب و کار مدرن قوانین شغلی تاحد زیادی تغییر کرده اند و اگر فردی بتواند دو یا سه کار را به طور همزمان و با کیفیت مناسب به پیش برد میتواند همزمان در نقش چندین نفر ظاهر شود. شاید به نظر برسد که این کار از میزان راندمان خواهد کاست اما حقیقت این است که اینگونه نیست. در کسب و کار مدرن و با توجه به علاقه ی شخصی افراد این امکان وجود دارد که دو یا چند نفر به شکل گروهی کار گروهی بسیار بزرگتر را انجام دهند و یکی از دلایل اصلی در عدم کاهش راندمان علایق شخصی این افراد به شغلشان است.

یکی از دلایل دیگر این مسئله ماهیت کار گروهی و تیمی در کسب و کار مدرن است. درنتیجه سعی کنید برای جلوگیری از ناامید شدن و خستگی در شغلتان افقی روشن و واضح از آنچه که میخواهید ترسیم کنید و تمرکز خود را روی این مسئله قرار دهید. در این ترسیم از خودتان بپرسید که در یک سال آینده باید در چه جایگاهی باشید، چه درآمدی داشته باشید و چه چیزهایی را فرا گرفته باشید.

سعی کنید تا حد ممکن واقع بین باشید و بدانید که پیشرفت مسئله ای تدریجی است.

5 راه برای پیشرفت در کسب و کار مدرن
5 راه برای پیشرفت در کسب و کار مدرن

2- با تمرینات دقیق شکاف های مهارتی خود را بیابید

قطعا هرکسی در راهنمایی شما خواهد گفت که برای خودتان اهدافی را تعیین کنید و این مسئله بی دلیل نیست چراکه احساس درجا زدن و عدم پیشرفت میتواند باعث ناامیدی و درنهایت رها کردن کار شود.

یک هدف گذاری دقیق و مناسب میتواند مسئولیت ها و مهارت های شما را به شکل دقیقی توصیف و گسترش دهد. با افراد آگاه و خوش قلب درمورد تمرینات و مهارت هایی که برای پیشرفت لازم دارید مشورت کنید. شما حتی میتوانید از رئیس و مدیر خودتان دراین مورد سوال کنید چراکه بسیاری از مدیران کارمندان پویا و با هوش را بیشتر میپسندند.

درنهایت زمانی که شما لیستی ایده ال از زمینه ها و کارهایی که باید دنبال کنید در اختیار داشته باشید خواهید توانست اهداف خود را به درستی و با منطقی مناسب تعیین کنید. در این میان یکی از مهم ترین نکات رفع نقایص فعلی است. اگر شکاف های مهارتی خاصی دارید و میدانید که برای پیشرفت به تقویت این مهارت ها نیاز دارید وقت را هدر ندهید و از همین لحظه تلاش کنید تا وضعیت را بهبود دهید.

این کار میتواند با تمرین بیشتر حاصل شود. به عنوان فردی که در یک کسب و کار مدرن فعالیت میکند با تمرینات بیشتر خواهید توانست نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و این شکاف ها را پوشش دهید.

3- خود را با “چگونه میتوانم کمک کنم” هماهنگ کنید

رفتن هر روزه به سرکار و پرسیدن این سوال که چگونه میتوانم به دیگران کمک کنم دو مزیت بزرگ دارد، اول اینکه احتمال محول شدن کارهای مهم تر و بزرگتر به شما را افزایش میدهد و دوم اینکه احساس رضایت و آسایش بهتری خواهید کرد.

زمانی که پس از مدتی شروع به کمک کردن و راهنمایی دیگران میکنید به مرور خواهید فهمید که به کدام بخش های کارتان علاقه ی بیشتری دارید و پس از مدتی علاوه بر درک دقیق علایق خود خواهید فهمید که چه شکاف های مهارتی دارید. همه ی ما کسب و کاری موازی با علایقمان را میخواهیم ولی حقیقت این است که حتی خودمان درک درستی از علایق خود نداریم و بسیاری از این علایق کشف نشده باقی مانده اند.

برای حل این مشکل باید اول با راهنمایی و کمک به دیگران در زمینه ی کاری خود به شناخت درستی از خود برسید و دوم اینکه سعی کنید کنترل موقعیت هایی که موجب رشد شما در کسب و کار مدرن میشود را بدست بگیرید.

“زمانی که کنترل موقعیت های رشد خود را بدست بگیرید قدرت بیشتری در امتحان و ریسک کردن پیدا خواهید کرد و این یک اهرم قدرت است.”

یکی دیگر از مهمترین موارد موجود در این زمینه مسئله ی کاهش احساس محدودیت شغلی است. زمانی که شما کنترل رشد شغلی خود را به دست بگیرید اعتماد به نفس بسیار بالاتری خواهید یافت و در همین زمینه زمانی که شروع به یاری و راهنمایی دیگران کنید قطعا احساس رضایت بسیاری را حس خواهید کرد و درنهایت برایند این مسائل کاهش احساس محدودیت شغلی و عدم پیشرفت است.

4- ارتباطی قوی با همکاران خود ایجاد کنید

همانطور که در مقالات دیگری اشاره شد یکی از مهم ترین ارکان کسب و کار مدرن همکاری و کار گروهی است. اگر واقعا از سطح ارتباط موجود در کارتان ناراضی هستید شاید بهتر باشد راه جدیدی برای ارتباط بیابید و حتی شغل خود را تغییر دهید! بله اهمیت ارتباط در کسب و کار مدرن تا این حد است.

اگر فکر میکنید که مشکل ارتباط دارید میتوانید از کتاب و روانشناس کمک بگیرید چراکه باید این مسئله را قبول کنید که در دنیای امروز ترقی کردن بدون داشتن ارتباطی محکم و درست با همکاران و همفکرانتان بسیار دشوار است. کارآفرینان موفق و بزرگ فعلی دنیا همگی بدون استثنا تاکید فراوانی روی ارتباط برای پیشرفت در کسب و کار دارند و این مسئله میتواند یکی از مهم ترین نکات در جستجو و پیشرفت در کارتان باشد. هیچ کس مانند شما با روحیاتتان آشنا نیست، پس بدانید که چه میخواهید.

5 راه برای پیشرفت در کسب و کار مدرن
5 راه برای پیشرفت در کسب و کار مدرن

5- به دیگران برای رشد کمک کنید

برای کمک و راهنمایی دیگران نباید حتما در رده ای بالاتر یا دارای سابقه ای بسیار بیشتر باشید. بهترین مدیران همواره به افرادی که در سطحی پایین تر از آنها قرار داشته اند کمک کرده اند که به سطح بالاتری از مهارت و دانش برسند. این نوع از کمک کردن نه تنها بوسیله ی مدیران بلکه بوسیله ی دیگر افراد و همکاران نیز قابل اجراست و در نهایت علاوه بر افزایش دانش کلی گروه باعث افزایش اعتماد به نفس و پیشرفت انفرادی نیز خواهد شد.

علاوه بر موارد ذکر شده کمک کردن به دیگران میتواند باعث افزایش توان برقراری ارتباط و خلاقیت و همیطور افزایش قدرت شنیداری و درک فکری شود.

اگر میخواهید پیشرفت سریع تری را تجربه کنید از همین امروز زمانی را بگذارید که در آن بتوانید با تمرکز بر مشکلات همکارانتان راهی برای حل آنها بیابید. اگر به کار گروهی اعتقاد دارید باید به این مسئله نیز معتقد باشید که مشکل یک نفر مشکل همه ی گروه است و باید برای حل آن تلاش کرد.

جمع بندی

تنها شما هستید که میتوانید مسیر و آینده ی شغلی خودتان را ترسیم کنید، پس اراده کنید و با دانش به پیش روید. اگر احساس سکون و عدم پیشرفت میکنید سعی کنید با خلاقیت و کارهای جدید مسیر جدیدی برای خود ترسیم کنید و افق متفاوتی از آینده ی شغلی برای خود ببینید. شاید مانند شعار به نظر برسد اما این فرمولی است که بسیاری از افراد موفق از آن استفاده کرده اند. ناامید نشوید و بدانید که سرنوشت کاری شما تنها در دستان خودتان است. این قانون کسب و کار مدرن است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *