5 راه ساده برای برنامه‌ریزی زندگی رویایی‌تان

زندگی رویایی

همیشه گفته‌ام که دلیل اصلی هدف‌گذاری این است که وادارتان می‌کند تا عملی‌اش کنید. این ارزش بالاتری دارد از آن چیزی که به دست می‌آورید. به همین خاطر است که اهداف تا این اندازه قدرتمند هستند؛ آن ها بخشی از پایه و اساس زندگی ما هستند.

هدف‌گذاری باعث تمرکز می‌شود، رویاهای‌مان را می‌سازد و به ما این توانایی را می‌دهد تا مشغول کارهایی شویم که باید انجام دهیم و به هر آن‌چه که در زندگی‌مان آرزو داریم، دست پیدا کنیم.

اهداف، هیجان‌انگیز هستند، چون باعث تمرکز و قوام در زندگی‌مان می‌شوند. اهداف باعث می‌شوند بزرگ شویم و رشد کنیم، آن هم در مقیاسی که تا به حال نبوده‌ایم. برای رسدن به اهداف‌مان باید بهتر شویم، باید تغییر کنیم و بزگ شویم.

یک هدف قدرتمند سه بخش دارد:

باید الهام‌بخش باشد

باید قابل باور باشد

باید چیزی باشد که بتوانید روی آن کار کنید.

وقتی اهداف‌تان الهام بخش باشند، وقتی ایمان داشته باشید و روی آن‌ها کار کنید، حتما عملی‌شان خواهید کرد. قدم اول برای دانستن این که به  کجا می‌خواهیم برویم، دانستن این نکته است که از کجا آمده‌ایم و کجا هستیم. در ضمن این را هم متوجه می‌شویم که برای رسیدن به چیزهایی که به آن‌ها چشم دوخته بودیم، چقدر خوب تلاش کرده‌ایم. این اساس ارزیابی و تامل است. باید درک کنیم چگونه به کارهایی که انجام داده‌ایم نگاه کنیم و بعد از آن به عنوان سکویی برای آن‌چه که بعدش می‌خواهیم انجام دهیم، استفاده کنیم.

فرآیند ارزیابی، خیلی ساده است، ولی می‌تواند کمی متفاوت از تصور اولیه‌مان باشد. نکته مهم این است که فرآیند و مسیری داشته باشد. در این‌جا فرآیند اولیه‌ی ارزیابی و تامل را بررسی می‌کنیم:

جایی آرام پیدا کنید

تامل اگر به دور از حواس پرتی باشد، به خوبی انجام می‌شود و به ذهن‌تان جایی برای فکر کردن می‌دهد

2- زمانی منظم را در نظر بگیرید

هفته ای یک بار، هر هفته، ماهی یک بار یا هر فصل هم که باشد، زمانی را با فاصله‌ی زمانی منظم اختصاص دهید که در آن ارزیابی و تامل کنید.

خواندن این مطلب به شما توصیه می شود: یک زندگی فوق العاده ، همین 6 اصل است

3- ببینید چه کارهایی انجام داده‌اید و الان کجا هستید

در این زمینه باید دقیق، صادق و راستگو باشید.

4- یادداشت بردارید

سابقه نگه دارید. این کار به شما امکان می‌دهد تا در مرحله‌ی دیگر ارزیابی، ببینید که دفعه‌ی قبل کجا بودید. این کار، آن را تا حد امکان، ملموس می‌کند.

5- به جلو نگاه کنید و هدف بعدی را تعیین کنید

خودتان را بر مبنای آن‌چه که برای‌تان کارآیی دارد، رشد و توسعه دهید. این مبنای ارزیابی و تامل است. اگر قبلا این کار را نکرده‌اید، پس همین حالا انجام‌دادن آن می‌تواند باعث پیشروی و پیشرفت‌تان شود. مطمئن شوید در حال دنبال کردن ایده و هدف کلی‌تان هستید و زمانی را هم برای ارزیابی و تامل در نظر بگیرید. حالا و بر این اساس، هدف از ارزیابی، دوگانهاست. اول، راهی عینی و ملموس در اختیارتان قرار می‌دهد که به روند دستیابی به دستاوردها و بینشی که برای زندگی خود دارید، نگاه کنید. دوم، به شما نشان می‌دهد کجا هستید و بر همین اساس می‎‌توانید تعیین کنید که کجا باید بروید. در واقع، خط شروعی را به شما نشان می‌دهد که از آن‌جا کارتان را به پیش ببرید.

همه این گفته‌ی معروف را شنیده‌ایم که زندگی بدون آزمایش و تجربه، ارزش زندگی کردن ندارد. ارزیابی و تامل، ما را با آن کسی که هستیم و آن‌چه که شده‌ایم، رودررو می‌کند. مهم‌تر این‌که به ما زمانی برای رویا پردازی می‌دهد تا چشم‌اندازی برای آن‌چه که می‌خواهیم بشویم، خلق کنیم. تنها در صورتی که بین برنامه‌های فشرده‌ی خود وقت بگذاریم و عملکردمان را ارزیابی و تامل کنیم به آرامش ذهن و جان می‌رسیم؛ در واقع از آن‌جاست که می‌بینیم کجا هستیم و به چه شخصی می‌توانیم تبدیل شویم. آن‌ها که هرگز وقتی برای ارزیابی و تامل نمی‌گذارند، در این زندگی، با پیش‌آمدن فشار فرهنگ، شرایط، مسائل اجتماعی و متاسفانه ضعف‌های شخصی، به راحتی به نوسان می‌افتند. در مقابل، آنان که برای ارزیابی وقت می‌گذارند، کم کم متوجه می‌شوند که مثل درخت بلوط در طوفان، ریشه‌ای مقاوم دارند. همان‌ها که می‌دانند به کجا می‌روند و چگونه به آن‌جا خواهند رسید و در نهایت هم به آن‌جا می‌رسند و در این بین، اهمیتی هم ندارد که مانعی سر راه‌شان قرار گیرد؛ چون آن را رفع می‌کنند.

خواندن این مطلب به شما توصیه می شود: 5 روش برای پیشرفت در کسب و کار مدرن

منبع : کتاب پنج قانون در مورد پول که باید بدانید – انتشارات نگاه نوین

مدیران وی ای پی >>> ✅ آموزش های خاص برای مدیران خاص

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *