سه راه مهم برای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس مهم ترین هدیه ای است که میتوانید به خود و اطرافیانتان ارائه دهید. اعتماد به نفس پوششی است که میتواند نقص های عادی و طبیعی هر شخصی را پنهان کند. اما راه های افزایش اعتماد به نفس چیست؟ با ما همراه شوید.

هر زمان که با ترس های خود روبرو میشویم، قدرت، اراده و اعتماد به نفس بالاتری برای از میان برداشتن آنها پیدا خواهیم کرد “تئودور روزولت”

اعتماد به نفس در دنیای امروز یکی از مهم ترین ابزار برای رسیدن به موفقیت و افزایش اراده و امید است. به شکل واضحی انسان هایی با اعتماد به نفس کم زندگی و شغل ناموفق تر و چروکیده ای دارند. با اینحال اعتماد به نفس مسئله ای کاملا ذاتی نیست و به راحتی میتوان آنرا افزایش داد و این افزایش میتواند تاجایی پیش رود که در نهایت شخصیت شما را به طور کامل دچار تغییر و دگرگونی کند.

سه راه مهم برای افزایش اعتماد به نفس
سه راه مهم برای افزایش اعتماد به نفس

1- با انسان های با اعتماد به نفس رفت و آمد کنید

“آنجلا داکوورث” در یکی از کتاب های موفق خود بنام “سنگ ریزه” یکی از مهم ترین راه های افزایش اعتماد به نفس و ارزش نفس را رفت و آمد و به طور کلی دَمخور شدن با انسان هایی با اعتماد به نفس بالا و موفق عنوان میکند. این مسئله باید به این شکل باشد که مثلا در محل کار خود اگر میخواهید به مکان بالاتری ترفیع پیدا کنید و یا مهارت جدیدی را فرا بگیرید با افرادی که در آن کار خبره هستند و صدالبته از کار خود لذت میبرند دوستی کنید.

بررسی های روانشاسی نشان میدهند که افراد خجالتی و کم اعتماد به نفس تنها با حضور های کوتاه مدت در جمع هایی اینچنینی پس از مدتی رفتار برونگرایانه ی بسیار بهتری را از خود نشان میدهند.

علاقه برای وارد شدن و همراهی با یک گروه و جمع خاص مسئله ای بسیار حیاتی است. تعدادی از مهم ترین تحقیقات میدانی در این زمینه نشان میدهند که تا چه میزان سریع و بدون حتی متوجه شدن یک شخص با یک گروه که دیدگاه ها و اعمالی متفاوت و خاص دارند همراه میشود.

2- هرگز تسلیم نشوید

تا به امروز بررسی های طولانی مدت و بسیار دقیقی در زمینه میزان موفقیت در گروه های مختلفی از مردم و جامعه انجام گرفته است. این گروه ها از دانشمندان و فلاسفه ی موفق تا ورزشکاران و … را شامل میشوند. مهم ترین نکته در این میان این است که مهارت، دقت و زیبایی که این افراد با انجام آن هر لحظه اعتماد به نفس بیشتری پیدا میکنند از یک مسئله ی بسیار ساده اما مهم و سخت ریشه میگیرد. استوار بودن و رها نکردن اهداف.

این افراد هر روز و هر روز و برای ماه ها و گاها سال ها بدون خستگی و غر زدن به انجام کاری که به آن عشق میورزند میپردازند. پس از مدتی میزان مهارت و خبرگی آنها به جایی میرسد که نه تنها خسته نمیشوند بلکه هر روز شوق و علاقه ی بیشتری برای ادامه کار خود پیدا میکنند و دلیل این علاقه تنها استواری در انجام کاراهاست.

“دن چمبلیس” یکی از روانشاسان فعال در حوزه ی ورزش است. او سال هاست که ورزشکاران المپیک خصوصا در رشته ی شنا را مورد بررسی  و مشاهده قرار میدهد. مطالعات او نیز نشان میدهند که پیش از هر مسئله ای استواری در اهداف است که موجب طی شدن پله های موفقیت میشود. او در این مورد میگوید:

یک عملکرد فوق العاده در واقع ترکیبی از تکرار دهها عمل و مهارت کوچک است که بدون خستگی انجام شده اند و در طول زمان تبدیل به یک عادت گردیده اند. هیچ مسئله ی ژنتیکی و فوق انسانی در این میان وجود ندارد و تنها مسئله تکرار و تکرار و تکرار است.

فراموش نکنید که وقتی در کار خود به مهارت بالایی برسید اعتماد به نفس حاصل از این مهارت خودش به سراغتان خواهد آمد.

سه راه مهم برای افزایش اعتماد به نفس
سه راه مهم برای افزایش اعتماد به نفس

3- اشتباه کنید!

شما نمیتوانید در کاری به درجه ی بالایی از مهارت برسید و از خود انتظار داشته باشید که مرتکب اشتباه نشوید. قطعا هیچ کس علاقه ای به شکست خوردن ندارد اما مسئله اینجاست که برای رسیدن به موفقیت باید شکست خورد. شکست به شما روش پیروز شدن را خواهد آموخت و پیروزی به شما اعتماد به نفس خواهد بخشید. این یک چرخه ی ساده است که باید آنرا قبول کرد و درواقع هرچه بیشتر شکست بخورید بیشتر به باید ها و نباید های کار خود پی خواهید برد.

“ست گودین” یکی از موفق ترین نویسندگان تاریخ آمریکاست اما پیش از اینکه به این موفقیت ها برسد بارها و بارها و برای سالها شکست را تجربه کرد. مسئله ی شکست خوردن برای پیروزی درواقع داستان آشنایی است که افراد بزرگی در تاریخ موفقیت خود را تنها مدیون این نکته هستند. افرادی مانند ادیسون که برای ساختن لامپ روشنایی هزاران بار شکست را تجربه کرد.

با هر شکست مهارت شما افزایش خواهد یافت و در نهایت به جایی خواهید رسید که با هر پیروزی احساس موفقیت و اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *