مهارت های ضروری برای موفقیت در هر کاری

مهارت های ضروری کسب وکار

متن زیر برداشتی آزاد از سایت معروف و پر مخاطب لایف هک می باشد که توسط دوستین واکس ، ویرایشگر و مدیر پروژه لایف هک نوشته شده است و 10 مهارت ضروری برای موفقیت در هر کاری در آن بیان شده است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

همواره این سوال مطرح است که چگونه می توان به موفقیت دست یافت و راه رسیدن به موفقیت چیست؟ آیا با نگرش مثبت و یا قانون جذب موفقیت به دست می آید؟ و یا با راز؟

البته که نگرش مثبت یک عامل مهم در موفقیت می باشد اما همه ی آن نیست!

تمامی این عوامل می تواند انگیزه هایی برای انجام عمل و رسیدن به موفقیت باشند اما حقیقت این است که بدون عمل، کار چندانی از عهده ی این روش ها بر نمی آید.

موفقیت یک تعریف ویژه و خاص دارد که آن نیازمند عمل است و هر عمل مهارت های ویژه و خاصی را نیز طلب می کند.

روش آموزش مهارت ها نیز متفاوت است. بعضی از آن ها را در مدرسه می آموزیم اگرچه که زمان کافی به آن اختصاص داده نمی شود و موثر نیستیند! بعضی دیگر را در حین انجام شغل فرا میگیریم و باقی را نیز در تجربه کلی زندگی مان کسب می کنیم.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به ذکر 10 مهارت بسیار مهم که برای موفقیت در هر کاری بسیار ضروری است بپردازیم.

فهرستی که ارائه می شود برای هر کسی لازم است تا در هرحوزه ای پیشرفت نماید. این مهارت ها به صورت کلی بوده و برای همه رشته ها و حوزه ها کاربرد دارد و از مهارت های تخصصی کاملا جدا می باشد. مهارت های فوق در هر جایگاهی به کار می آید و آموزش آن ها لازم است.

مهارت

مهارت نگارش

نگارش خوب داشتن، مهارتی است که شانس شما را برای ترقیِ شغلی، جذب مشتریان مهم‌تر و تأمین مالیِ کسب‌و‌کارتان بیش‌تر خواهد کرد.

نویسندگانی که در نوشتن استعداد بالایی دارند می توانند ایده ها و محصولات خود را بهتر معرفی و به فروش برسانند.

در نوشتن تنها دستور زبان مطرح نیست بلکه برای یک نویسنده خوب شدن می بایست توانایی سازمان دهی ایده ها در شخص پرورش پیدا کند. سپس نویسنده بتواند این ایده ها را به جملات منسجم و تاثیرگذار تبدیل نماید. مواردی که ذکر شد جزو مهم ترین شاخص های یک نوشتار حرفه ای است.

در زندگی امروزه نیز مبادلات زیادی وجود دارد که هر کدام موضوع متفاوتی را دنبال می کنند. از موضوعات قضائی تا مطالب دیگر در رابطه با انواع محصولات و خدمات که تمامی اینها نیازمند یک نویسنده توانا با قابلیت نوشتاری خوب هستند تا بهتر دیده شوند.

به همین دلیل است که افرادی که قلم خوبی در نگارش مطالب پیدا می کنند می توانند انتظار داشته باشند که در فرصت های مختلف شغلی، پیشرفت های چشم گیری حاصل نمایند.

مهارت سخنرانی

یکی دیگر از مهارت های مهم که کسب آن برای هرکسی در زندگی لازم است مهارت سخنرانی و داشتن فن بیان قوی می باشد. فن بیان و سخنرانی محکم و متقاعد کننده نمودن، خواه در مقابل یک نفر باشد و خواه در مقابل هزاران نفر، جزو مهارت هایی است که با تمرین کردن می توان در آن تسلط پیدا نمود.

معمولا افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، خونسرد هستند و برای مخاطب جذاب هستند می توانند سخنرانان خوبی شوند. هنگامی می توان مطمئن شد که بیانی نافذ و گیرا است که بتواند هر مطلبی را اعم از محصولات ، ایده ها ، دیدگاه ها و ایدئولوژی ها فروخت و یا عرضه نمود.

سخنران خوبی بودن نیز ، مانند نویسنده خوب بودن می تواند شانس فرد را برای ارتقای شغلی و جذب مشتریان بیشتر، بالا ببرد.

مهارت

تفکر انتقادی داشتن

انسان امروزی در مقایسه با گذشته، در معرض اطلاعات بسیار بیشتری قرار دارد که به همین دلیل داشتن توانایی تفکر انتقادی برای وی ضروری به نظر می رسد.

هر شخص می بایست توانایی ارزیابی اطلاعات و جداسازی اطلاعان بی ارزش از اطلاعات ارزشمند را داشته باشد و بتواند معنای آن ها را درک نماید.

داشتن یک تفکر تحلیلی قوی برای تحلیل این اطلاعات و درک ارتباط آن ها با دیگر موضوعات مختلف نیز برای هر شخص اهمیتی حیاتی دارد.

با این وجود هنوز ارزش این توانایی به خوبی مشخص نگشته است اما می توان گفت امروزه داشتن تفکر انتقادی مهارتی است که می تواند شما را به سرعت از توده مردم متمایز نماید و باعث شود که دیگر اشخاص برای شما جایگاه ویژه ای را در نظر بگیرند.

تحقیق و پژوهش

امروزه دیگر نمی توان ادعا کرد که فردی بتواند در مورد همه چیز اطلاعات داشته باشد. ولو این اطلاعات به میزان بسیار اندک باشد!

حتی در حوزه فعالیت های حرفه ای شخص، احتمال اینکه ندانسته ها از دانسته ها بیشتر باشد، زیاد تر است. به همین دلیل لازم نیست که از هرموضوعی اطلاع داشته باشید اما باید قادر باشید که به اطلاعاتی که مورد نیاز شماست دست پیدا کنید. این مهارت به سادگی و با استفاده موثر از اینترنت، کتابخانه ها و مطالعه قابل کسب شدن می باشد.

همچنین در این امر شما می توانید از افرادی که می شناسید نیز کمک بگیرید و یا در مواقع لزوم نزد کارشناس مربوطه بروید و از وی کمک بخواهید.

خود-مدیریتی

برای حرکت در مسیر ترقی و پیشرفت لازم است که عادت های مفیدی را در خود پرورش دهید و در مهارت هایی که در این مسیر لازم است مانند سازماندهی و نظم بهره کافی را برده باشید. به مجموعه تمامی این عادات و رفتار ها خود مدیریتی و یا خود کنترلی گفته می شود و آینده هر کسب و کاری در دست گروه ها و اشخاصی است که خود مدیریتی دارند.

مهارت

استراحت و تمدد اعصاب

استرس قاتل جان آدمی است. بعلاوه بر روی تمامی فعالیت های فرد تاثیر منفی می گذارد. فعالیت هایی از قبیل تصمیم گیری، تفکر ، معاشرت و روابط اجتماعی …

بعلاوه کمبود استراحت و کمبود خواب سبب می شود که دیگر مهارت ها نیز که در این فهرست است با مشکل مواجه شود.

به همین دلیل استراحت و تمدد اعصاب جزو موارد مهم این فهرست محسوب شده و باعث می شود که شخص بتواند با خرد شخصی به کارآمد ترین روش از پس شدید ترین بحران ها برآید.

ایجاد ارتباط با دیگران

ایجاد ارتباط با دیگران علاوه بر اینکه در جذب مشتریان جدید موثر است و در کاریابی نیز به کار می آید، می تواند در این دوره که ایده ها و ابتکار ها حاکم هستند بسیار موثر واقع شود.

از طریق ارتباط با دیگران کانالی ایجاد می شود که ایده ها رد و بدل شده و ایده های نو خلق و بازآفرینی شوند.

یک شبکه بزرگ توسعه یافته، می تواند فرد را علاوه بر ارتباط با مخاطبین جدید، به مجموعه ای از روابط نیز پیوند دهد که ارزش آن بسیار بیشتر از تک تک افراد گروه می باشد.

ایجاد ارتباط با دیگران و تعامل با آن ها علاوه بر اینکه سبب نوآوری می شوند و خلاقیت را بیشتر می کنند، می توانند تحقق ایده های جدید را تسهیل نمایند.

خواندن این مطلب به شما توصیه می شود: 5 روش برای پیشرفت در کسب و کار مدرن

 

تصمیم‌گیری

تصمیم گیری به عنوان رابط و پلی است که می تواند اطلاعات را به عمل متصل سازد.

همانطور که نداشتن توانایی تفکر انتقادی خطرناک است، داشتن یک ذهن بسیار تحلیلی و تحلیل بیش از اندازه هم آسیب زا و مخرب است. در واقع توانایی تشخیص و شناخت زمان مناسب برای وارد عمل شدن و همچنین واکنش سریع و موثر دقیقا جزو همان مواردی است که افراد خیال پرداز را از افراد اهل عمل متمایز می کند.

ریاضیات

برا حصول این قابلیت ابدا لازم نیست که ریاضیات پیشرفته را فرا بگیرید و انتگرال چند گانه را محاسبه کنید تا موفق باشید! بلکه تنها لازم است بتوانید به صورت ذهنی و سریع محاسبات ریاضی را انجام دهید و توانایی انجام برآوردهای دقیقی از آمار و احتمالات داشته باشید. این کار می تواند توانایی شما را نسبت به دیگران بسیار بالاتر ببرد و کمک می کند تا بتوانید داده ها را بهتر و سریع تر تحلیل نمایید و تصمیمات منطقی تر و بهتری بر مبنای آنها اتخاذ نمایید.

مهارت

حسابداری مقدماتی

یکی دیگر از ویژگی هایی که برای جوامع امروزی بسیار مورد لزوم و مورد توجه می باشد، مسائل مالی و بالاخص پول است. بدون پول حتی نمی توانید لحظه ای در این دنیا زنده بمانید. و حتی نخواهید توانست به فعالیت ها و تفریحات مورد نظر خودتان بپردازید.

به همین دلیل است که آگاهی از هزینه ها و درآمد های زندگی تان اهمیت بسیار زیادی دارد.

این موضوع هنگامی پررنگ تر جلوه می کند که بخواهید برنامه ای نیز برای پیشرفت در کارتان داشته باشید. اما علاوه بر تمامی این موضوعات، حسابداری و اصول آن در کارهای زیادی سودمند است.

برای نمونه هنگامی که شما بر روی پروژه ای کار می کنید و یا می خواهید ارزش عملی را با توجه به زمان، پول و انرژی مورد نیاز آن بسنجید، حسابداری به کمک شما می آید و بسیار مفید واقع می شود.

 

حتما مهارت‌های دیگری نیز وجود دارند که مسیر رسیدن به موفقیّت را در زندگی هموار می‌کنند. شما در این مورد چه نظری دارید و کدام مهارت‌ها را برای موفقیّت در زندگی ضروری می دانید؟

حتما نظرات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

مدیران وی ای پی >>> ✅ آموزش های خاص برای مدیران خاص

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *