درباره علیرضا سهرابیان

از کودکی آرزو داشتم در آینده کسب و کار خودم را راه اندازی کنم. همیشه در رویاهایم کسب وکارم را که ترکیبی از تصورات کودکیم بود مجسم می کردم.

به خوبی به یاد دارم که از همان دوران برای ساخت یک کسب و کار آنلاین تلاش زیادی می کردم بدون آنکه چیزی در باره ی بازاریابی، فروش و کارآفرینی شنیده باشم. در آن زمان برای خودم فروشگاه های آنلاین متنوعی را با سرویس دهنده های بلاگ می ساختم. هر چند آنها هیچ گاه نتوانستند موفقیتی چشمگیر کسب کنند ولی باعث شدند شخصیتی کارآفرینانه در من شکل گیرد.

حال که می بینم، من واقعا خوش شانس بودم که در کودکی تجربه مدیریت چندین شعبه کسب و کار را داشتم.

چند سال بعد در دوره دبیرستان مجموعه ای تخصصی در حوزه بازیهای رایانه ای تأسیس کردم که به موفقیتهای چشم گیری رسید. به طوری که آن را توسعه دادم و چند نفر کارمند جدید برای بخشهای مختلف آن استخدام کردم.

آن تجربه اولین تجربه واقعی من در حوزه کارآفرینی بود که از مدیریت آن، تجربیات بی نظیری را کسب کردم. در حقیقت آن کسب و کار برایم به نوعی یک دانشگاه کارآفرینی بود و بسیاری از دانسته های امروزم را مدیون آ‌ن روزها هستم.

بعدها به خاطر اصرار والدینم آن مجموعه را واگذار کردم و شروع به یادگیری مفاهیم علمی کسب و کار نمودم. آن زمان بود که متوجه خلاء و ضعفی درحوزه آموزشهای کارآفرینی و کسب و کار شدم. احساس می کردم در حوزه آموزش مفاهیم کسب و کار فاصله بسیار زیادی بین حوزه علمی و حوزه تئوری وجود دارد. و از طرفی به این نتیجه رسیده بودم که بیشتر مطالب کاربردی حوزه کسب و کار، برای بازار کشور ما بومی سازی نشده اند و صرفا برای بازارهای دیگر کاربردی هستند.

در همان زمان بود که از تمام کارآفرینان و مربیان کسب و کاری که می شناختم راهنمایی خواستم و آن افراد با خوش رویی مرا برای رسیدن به موفقیت در این حوزه راهنمایی کردند.

یک سال پس از آن، تصمیم به تأسیس مرکز شتابدهی ونوآوری گرفتم. تصمیم داشتم مرکزی را تأسیس کنم  که بتواند هرآنچه که جوانان برای تأسیس یک کسب و کار نوپا نیاز دارند فراهم سازد. می خواستم فرصتی فراهم کنم تا هرآنچه که در طی این سالها آموخته و تجربه کرده ام با جوانان به اشتراک بگذارم. از تمام مربیان توانمندی که در آن دوره می شناختم برای همکاری در این مرکز دعوت کردم و بیشتر آنها دعوت مرا پذیرفتند. در آنجا تمرکز ما بر روی کسب و کارهای نوپای حوزه فناوری بود. چند ماه بعد احساس کردم نقطه ای گم شده در کسب و کارهای نوپا وجود دارد که نمی گذارد بسیاری از آنها به موفقیت برسند و رشد بالایی داشته باشند.

یک روز برحسب اتفاق در جلسه مشاوره ای که با یکی از کارآفرینان داشتم، فهمیدم آن نقطه گم شده را می توان در بازار سنتی کسب و کار ایران پیدا کرد.

پس مرکز نوآوری و شتابدهی را رها کردم و به سراغ یک کارآفرین باتجربه و موفق در حوزه ساختمان سازی رفتم. با او مجموعه ای آنلاین و نوآور را در حوزه فروش صنایع فولاد تأسیس کردم. در همان زمان بود که به عضویت بنیاد عالی نخبگان کارآفرینی دانشگاه تهران درآمدم و چندی بعد، به عنوان مدیر دپارتمان اقتصاد نوآور آن بنیاد منصوب شدم. در مجموعه فروش  صنایع فولاد دو فرصت گران بها برای من فراهم شد:

  1. تمامی آموخته ها و تجربیات خودم را بار دیگر مورد آزمایش قرار دادم.
  2. نقطه گم شده در بین کسب و کارهای نوپا را پیدا کردم.

نتیجه ای که برای آن کسب و کار پیش آمد بسیار مطلوب بود؛ آن مجموعه توانست در مدت کوتاهی به رشد قابل قبولی دست پیدا کند.

همه چیز بسیار خوب و عالی پیش می رفت ولی من احساس می کردم که رسالتم چیز دیگری است و من برای کار دیگری ساخته شده ام.

با خود گفتم باید به دنبال آن – یعنی آموزش و انتقال تجربیات این سالها- به مدیران و کارآفرینان جوان مراجعه کنم.

همیشه رویایم این بود که مجموعه ای تأسیس کنم که در آن واقعیات دنیای کسب و کار و شگردهای اصیل برای موفقیت در این وادی را در اختیار علاقه مندان بگذارم و خوشحالم که به آرزوی خود دست یافته ام و آن آرزو، امروز «مدیران وی ای پی» نام دارد.

علیرضا سهرابیان - استخدام بهترین افراد
کتاب نقشه گنج کسب و کار
15 استاد مجرب
1200 دانشجوی عضو سایت
700 ساعت ویدئو
72 دوره اموزشی